Instituti i Kulinarise Neranxi
Sallatë oktapodi


RECETA e CHEF-it, nga shefat e Kuzhinës tek Instituti Kulinar Neranxi


PËRBËRËSIT:

Oktapod 100 gr

Qershi 2 kokrra

Kajsi 2 kokrra

Kërpudha kineze 30 gr

Gjalpë “Mammas Butter”

Nenexhik

Trumëz

Parmixhano

Kripë Himalaje

Piper i Zi


PËRGATITJA:

Oktapodi zihet në 80 gradë për 45 minuta, marinohet me lëkurë limoni, kripë Himalaje dhe piper të zi. Kalojmë kajsitë dhe qershitë në ujë të ngrohtë për 20 minuta. Lëmë kërpudhat në ujë të ngrohtë për 8 minuta dhe më pas i kalojmë në tigan me pak gjalpë dhe trumëz. Shoqërohet erëza dhe djath parmixhano.


Përbërësit e kësaj recete i gjeni tek dyqanet e rrjetit Neranxi.
SHKARKO GAZETEN E MUAJIT
gazeta