DOSSIER
Shtate arsye pse Kuinoa eshte Ushqimi i Ri me i Shendetshem i quajtur “Superstar”

Sipas tudimeve ka zbuluesit kane dale ne konkluzionin se Kuinoa ka disa perfitime te fuqishme shendetesore. Ka shije shume te mire, e larte ne proteina, dhe eshte pjese e tendences apo prirjes se madhe per te konsumuar ushqime pa gluten.

Edhe pse është në formën e një kokrre (drithi), Kuinoa në fakt eshte nje perime qe lidhet me rrepat zvicerane, spinaqin apo panxharin. Quinoa shqiptohet Kinoa dhe jo Kuinoa. 

Mesoni benefitet e saj, historine antike, menyren e pergatitjes dhe kujdesin qe duhet te keni. Viti 2013 gjithashtu eshte quajtur “Viti i Kuinoas”.

Benefitet Shendetesore te Kuinoas

1-  E larte ne proteina- Bilanci i saj eshte i ngjashem me proteinat e qumeshti dhe ka me shume proteina ne krahasim me orizin, miellin apo grurin.

2-  Nje burim i mire i riboflavin - riboflavin ndihmon ne uljen e sulmeve te frekuencave ne dhimbjet e migrenes duke permiresuar metabolizmin e energjise brenda trurit dhe qelizat e muskujve.

3-  Saponinet qe nxirren nga kuinoa perdoren per te permiresuar shendetin e lekures dhe sherimin e plageve ne Ameriken e Jugut duke e bere nje antiseptik te? mire.

4-  Formuese e Alkalines. Edhe pse nuk eshte shume e forte, ajo krahasohet me orizin e eger, amaranthin, apo( filizat e grurit)

5-  Ka vetem 172 kalori per nje filxhan me kuinoa te thare

6-  Mqs s’eshte e lidhur me grurin apo dritherat, eshte pa gluten (gluten -free) 

Miliona njerez kane zbuluar se ndihen me mire dhe kane humbur peshe nderkohe ata reduktojne dhe produktet me baze gruri.

7-  Eshte nje karbohidrat kompleks me indeks te ulet glicemik. Dhe njekohesisht eshte shume e mire per menaxhimin e peshes.

SHKARKO GAZETEN E MUAJIT
gazeta