KURIOZITETE
Fleur de Sel, Haviari i Kripërave për shefat e kuzhinës

Fleur de Sel, e njohur ndryshe si: Lulja e Kripës (Flor de Sal - portugalisht) është quajtur dhe “Haviari i Kripërava” nga shefat e kuzhinës në mbarë botën.“Fleur de Sel” vjen nga Guerande një krahinë në Francën Perëndimore. Kjo kripë përbëhet nga kristale të vegjël, që formohen në mënyrë natyrale në sipërfaqen e ujërave të avulluara të kripës. Ajo mblidhet me kujdes nga zejtarët e kripës në mënyrën tradicionale kelte vetëm me lugë prej druri.

Ajo përbëhet kryesisht nga kristale klorur natriumi dhe gjurmë të elementëve të tillë si fluori, magnezi, kaliumi, kalciumi etj.
Fleur de Sel është? ideale për sallatë, perime të ziera të freskëta dhe mish të pjekur në zgarë.
Kripën Anthos e gjeni tek dyqanet e rrjetit Neranxi.
SHKARKO GAZETEN E MUAJIT
gazeta