DOSSIER
Çaji Matcha shkrin dhjamin dhe pret oreksin

Ky çaj jeshil në formë pluhuri mund ta rrisë nivelin e energjisë gjatë ditës dhe ka shumë pak kalori. Në mënyrë të shkëlqyeshme pastron organizmin dhe është shtesë e mirë gjatë dietës sepse njëkohësisht pastron metabolizmin dhe djeg yndyrat.


Hulumtimet kanë treguar se Çaji Jeshil Japonez Matcha mund t’ju ndihmojë të digjni kaloritë katër herë më shpejt. Nuk ka efekte anësore, nuk dëmton organizmin, nuk rrit shtypjen e gjakut. Me këtë pluhur mund të largoni toksinat, metalet e rënda dhe papastërtitë nga organizmi. Matcha është më i pasur me klorofil se sa çdo çaj tjetër i gjelbër dhe për këtë arsye është superior në pastrimin e organizmit nga toksinat dhe qelizat e vdekura.  

Është i pasur me antioksidantë. 

Rrit metabolizmin dhe djegien e kalorive. 

Pastron trupin nga helmet në mënyrë natyrale

Qetëson të menduarit dhe relakson trupin

Është i pasur me fibra, klorofil dhe vitamina

Përmirëson humorin dhe ndihmon në përqëndrim

Përmban Vitaminë C, Selen, Krom dhe Magnez

Parandalon shumë sëmundje

Redukton kolesterolin e keq dhe sheqernat në gjak. 

Një tjetër element i rëndësishëm i çajit në fjalë është përmbajtja e lartë e katekine, më konkretisht EGCg, me veprim antikanceroz. 

Përdorimi: 1 lugë çaji në një filxhan çaji me ujë të nxehtë, çdo mbrëmje. Gjithashtu përdoret në ëmbëlsira, gatime të ndryshme, bollgur, smoothie, i jep ngjyrë dhe shije suprave dhe pureve. Përdoret në qumësht, shtohet në çajra, lëngje, në marinimin e shumë ushqimeve, në kokteile, limonada, lëngje të ftohta madje dhe në kafe, përdoret gjithashtu në përgatitjen e Cha soba noodles (recetë japoneze). Këtë produkt kaq të cmuar për fanatikët e dietave dhe ushqimeve të shëndetshme mund ta gjeni tek të gjitha dyqanet Neranxi. 
SHKARKO GAZETEN E MUAJIT
gazeta