KURIOZITETE
10 përfitimet magjepsëse nga Makadamia

Makadamia është vlerësuar si një “central elektrik” me lëndë ushqyese. Një burim i pasur i vitaminave esenciale dhe mineraleve, duke përfshirë vitaminën A, hekurin, vitamina të grupit B, dhe folate (acid folik). Ajo gjithashtu kanë proteina dhe janë një paketë e plotë të yndyrave të mira dhe antioksidantëve. Zakonisht përdoren në ëmbëlsira pa e ditur se janë një ushqim plot vlera ushqyese, këto 10 përfitime interesante të makadamias do t’ju tregojnë se pse ajo është e denjë për të zënë një vend primar në menunë tuaj ditore.

Ndihmon për të mbajtur zemrën të shëndetshme! Këto arra janë të pasura me yndyrna të shëndetshme të pangopura, të cilat janë kardioprotektive, pasi ulin nivelin e kolesterolit dhe ndihmojnë pastrimin e arterieve. Makadamia gjithashtu ul nivelin e triglicerideve, (lloj yndyre e cila rrit rrezikun e sëmundjeve koronare). Lufton radikalet e lira të cilat çojnë në formimin e kancerit. Një përfitim tjetër shëndetsor vjen nga përmbajtja e tyre e lartë e flavonoideve. Flavonoidet, të cilat janë gjetur tek makadamia ndihmojnë për të parandaluar qelizat nga dëmtimi dhe mbron nga toksinat mjedisore. Këto flavonoide konvertohen në anti-oksidantë në trupin tone, këto antioksidantë kërkojnë dhe shkatërrojnë radikalet e lira duke mbrojtur trupin tonë nga sëmundje të ndryshme dhe disa lloje të kancerit si të gjirit, të qafës së mitrës, mushkërive, prostatës dhe stomakut. Frenon oreksin Yndyra që përmban makadamia ndihmon për të frenuar oreksin shumë më tepër se një ëmbëlsirë. Makadamia është gjithashtu një burim i acidit palmitoleik e cila e rrit metabolizmin e yndyrës dhe redukton ruajtjen e yndyrë. Ju mjafton vetëm pak të ndjeheni të kënaqur, kështu që pavarësisht nga çmimi i tyre, nuk do të ju duhet shumë sasi për të marrë vlerat ushqyese. Forcon flokët, lëkurën, dhe thonjtë Makadamia është një burim i shkëlqyer i proteinave, kalciumit, kaliumit, fibrave dietike dhe antioksidantëve. Janë gjithashtu shumë të ulëta në sodium, të gjithë këta faktorë e bëjnë atë një ushqim të shkëlqyer, duke i dhënë flokëve, thonjve dhe lëkurës tuaj një shkëlqim të shëndetshëm! Mbështet shëndetin e mirë Makadamia përmbanë rreth 7% fibra dietetike të të dy llojeve, të tretshme dhe patretshme, duke ndihmuar jo vetëm ndjesinë e ngopjes, por garanton largimin e toksinave jashtë trupit, duke ndihmuar tretjen. Forcon kockat Fosfori dhe magnezi janë të bollshme tek makadamia, dhe luajnë një shumëllojshmëri rolesh, duke përfshirë kockat e forta dhe mineralizimin e dhëmbëve, metabolizmin e fortë, thithjen dhe transportimin e lëndëve ushqyese. Kalciumi gjithashtu ndihmon në formimin e dhëmbëve dhe kockave. Mangani i pranishëm tek makadamia ndihmon trupin për të depozituar inde të reja kockore në mënyrë që skeleti të qëndrojë i fortë. Kujdeset për trurin dhe sistemin nervor Makadamia përmbanë bakër, B1, magnez, mangan dhe e cila ndihmon për të bërë neurotrasmetimin më të shëndetshëm, kimikate që qelizat e trurit tonë përdorni për të dërguar sinjale kimike, duke ushqyer trurin. Bakri gjithashtu ndihmon për të siguruar rritjen e duhur të trupit, shfrytëzimit efikas të hekurit, reagimet e duhura enzimatike, si dhe përmirësimin e shëndetit të indeve lidhëse, flokëve, dhe syve! Makademia redukton inflamacionin Konsumimi i tepërt i acideve yndyrore mund të jenë një faktor kontribues për inflamacion kronik në trup. Inflamacioni kronik ka qenë i lidhur me një shumëllojshmëri sëmundjesh të tilla si kanceri, sëmundjeve të zemrës, diabetit dhe sëmundjeve të tjera të rrezikshme për jetën. Një grusht makadamia në ditë, është një mënyrë e mirë se si mund të marrim proteinat, fibrat, vitaminat dhe mineralet e nevojshme. Makademia ka sasi te ulet te acideve yndyrore. Per shembull pekani ka 3.7 g per 100 gr, bajamet 3.4 gr, kasjusi 2.2 gr krahasuar me 0.36 gr te makademias. Pra, pse nuk i përfshijmë këto arra astraliane plot vlera ushqyese në menunë tonë ditore dhe të fillojmë të përfitojmë sa më parë prej vlerave e tyre?!

Tek dyqanet Neranxi do të gjeni Arrën Australiane Makadamia dhe Vaj bimor Makadamia.
SHKARKO GAZETEN E MUAJIT
gazeta