KURIOZITETE
Agar agar parandalon urinë nervoze

Agar Agar është një përbërës natyror, përgatitur nga disa lloje të algave të kuqe. Është xhelatinë bimore, me përqindje të

lartë xhelifikuese, e përdorur nga VEGJETARIANËT. Është pa shije dhe është i pasur me jod dhe gjurmë mineralesh. Është

një ushqim me perqindje të lartë proteinike dhe duhet të ruhet në frigorifer.Ushqime me shumë acid si luleshtrydhe dhe agrume mund të kërkojë një sasi më të madhe agar-i në raport me lëngun. Në kontakt me lëngjet e pranishme në stomak, ajo rrit volumin e saj dhe shkakton një ndjenjë të shpejtë të qëndrueshme të ngopjes. 

Agar-agar thith mbetjet dhe aciditetin në traktin e zorrëve, duke reduktuar fryrjen adominale, kapsllëkun dhe problemet me zorrët. Përdorni pluhurin agar-agar duke e shtuar atë në lëngjet e frutave apo smoothie, në këtë mënyrë bëhen më të dendur dhe të ngopur. Një lugë çaji agar-agar në kos ose puding i pasuroni me fibra kundër fryrjeve të barkut.

Agar Agar gjeni ne rrjetin e dyqaneve Neranxi.
SHKARKO GAZETEN E MUAJIT
gazeta