TE REJA
Gruri Kamut ul kolesterolin e lartë dhe ndihmon tretjen

Fermerët në Turqi e quajnë “Dhëmbi i devesë” për shkak të formës së tij, ose “Gruri Profetit”, duke iu referuar një tjetër legjende që Noe e solli këtë grurë në arkë para përmbytjes.


 Kamut, ose gruri Khorasan është grurë i lashtë, i rregjistruar nën markën KAMUT® i rritur gjithmonë nën certifikimin organik, nuk hibridizohet ose modifikohet gjenetikisht dhe është i çmuar për vlerat e tij ushqyese, lehtësinë i tretshëm, me shije të ëmbël arrorësh dhe teksturë të fortë. Krahasuar me grurët më moderne ai ka më shumë proteina, aminoacide, vitamina dhe shumë minerale, veçanërisht selen, zink, magnez, si dhe shumë polifenole dhe acide yndyrore. Kamut rritet në fermat e certifikuara organike kryesisht në Montana, Alberta dhe Saskatchewan në Amerikën e Veriut, ku merret në mënyrë të vazhdueshme cilësia më e mirë. Kamut ka përmasa rreth tre

herë më të mëdha se sa gruri i zakonshëm, ka formë të zgjatur është si i tejdukshëm, me një ngjyrë të pasur të artë. Kamut është një varietet gruri kështu që përmban gluten. Kamut është një drith i i njohur për përqindjen e lartë të lipideve, të cilat ofrojnë më shumë energji se sa karbohidratet e rafinuara. Më poshtë do të lexoni për përfitimet shëndetësore të kamut dhe pse ai duhet të bëhet pjesë e një ushqyerje të ekuilibruar.

1.Mbështet shëndetin e kockave

Sasia e larte e Mangani që përmban Kamut, forcon shëndetin e eshtrave. Ky mineral i rëndësishëm ndihmon për të reduktuar dobësimin e kockave, veçanërisht tek gratë që janë në mosha të treta dhe në fazën e osteoporozës. Sepse mangani ndihmon me ekulibrimin e hormoneve dhe enzimave.

2.Ndihmon sistemin e tretjes

Kamut është një ushqim me sas të lartë fibrash, ai ndihmon funksionin e sistemit të tretjes. Niveli i zinkut në Kamut gjithashtu ndihmon në rregullimin e tretjes. Mangësia e zinkut është e lidhur me probleme kronike të tretjes dhe sëmundjet diarreike, kështu plotësimi i zinkut ka treguar të jetë efektive në të dy profilakset duke ndihmuar në trajtimin e diarresë.

3. Detoksifikon trupin

Nëse keni dhimbje koke të shpeshta, fryrje, gazra, lodhje, dhimbje të muskujve, probleme të lëkurës dhe erë të keqe goje. Kjo do të thotë se ju mund të keni nevojë për të detoksifikuar mëlçinë. Kamut është një burim i madh i fosforit, një mineral esencial i përfshirë në qindra aktivitete qelizore çdo ditë. Ushqimet me sasi të larte fosfori janë të rëndësishme për funksionin e veshkave dhe detoksifikimin e trupit duke eliminuar toksinat dhe mbeturinat përmes urinës. Balancon nivelet e acidit urik, natriumit, ujit dhe yndyrës brenda trupit, veshkat dhe organe të tjera të tretjes mbështeten në elektrolite si fosfori, kaliumi dhe magnezi.

4. Burim i lartë i proteinave

Proteinat formojnë strukturën e qelizave, organeve dhe muskujt në trupin tonë. Kamut është një burim i lartë proteinash që ndihmon organet tona, hormonet, qelizat e gjakut, madje edhe ADN-në. Konsumimi i ushqimeve me përmbajtje të lartë proteinike ndihmon në menaxhimin i peshës. Proteina rrit ndjesinë e ngopjes gjatë ngrënies.

5. Lufton të ftohtin

Zinkut i pranishëm në Kamut është në gjendje për të parandaluar të ftohtin dhe simptomat e sëmundjeve të tjera. Hulumtimet tregojnë se zinkut mund të ndërhyjë në procesin molekular që shkakton mukus dhe baktere.

6. Mbështet shëndetin e trurit

Mangani i pranishëm në Kamut mbështet shëndetin e trurit, rrit aftësinë njohëse dhe përqëndrimin. A e dini se sa përqind e manganit në trup furnizon trurin? Për këtë arsye, mangani është i lidhur ngushtë me funksionet njohëse. Mangani vepron në të çarat sinaptike të trurit dhe ndikon në neurotransmetuesit sinaptik, kështu që ndodh, që një mangësi e manganit mund t’i bëjë njerëzit më të prirur për sëmundje mendore, ndryshimet e humorit, aftësi të kufizuara dhe madje epilepti. Një studim i 2013 i publikuar në International Review shpjegon se mangani është i rëndësishëm për funksionimin normal të qelizave dhe metabolizmit. Një tjetër studim i publikuar në vitin 2003, vë në dukje se një mangësi e manganit mund të rrisë ndjeshëm funksionet epileptike dhe të ndikojë në homeostasisen në tru, e cila është pasuar nga ndryshimi i aktivitetit nervor. (është e rëndësishme të theksohet se mangani mund të ketë një efekt toksik në tru kur konsumohet në sasi të tepërt).

7. Ul kolesterolin

Konsumi i ushqimeve me sasi të larta fibrash si Kamut, janë efikase për uljen e kolesterolit, sepse fibrat ndihmojnë sistemin e tretjes dhe trupin për të larguar toksinat dhe mbetjet e padëshiruara. Një studim i 2013 i publikuar në European Journal of Clinical Nutrition krahasuan Kamut me grurin e zakonshëm Pjesëmarrësit konsumuan produkte, duke përfshirë makarona, bukë dhe biskota, të bëra nga një prej llojeve të grurit. Pas një periudhe të konsumit tetë javësh, analiza laboratorike treguan se produktet Kamut mund të jenë me efektive në reduktimin e faktorëve të rrezikut metabolik, shënjat e të dyve, stresit oksidativ dhe statusit inflamator.

Kamut te Bluar gjeni në rrjetin e dyqaneve Neranxi në paketim 500gr.
SHKARKO GAZETEN E MUAJIT
gazeta