KESHILLA
Pasuroni ujin me Moringa për fytyrë më të pastër pa akne

Moringa është një bimë që rritet në zonat tropikale ndaj farat dhe gjethet e moringës janë të pasura me proteina, minerale (sidomos kalium dhe kalcium) dhe vitamina, antioksidantë të shkëlqyer kundër “akneve në fytyrë”. Kjo bimë është në gjendje të pasurojë ujin me të cilin lani fytyrën: në kontakt me këtë të fundit, moringa lëshonë "fiongo", që grumbullojnë bakteret dhe papastrërtitë e mbetura në lëkurë duke i larguar dhe duke e lënë sipërfaqen e lëkurës të pastër, një vlerë shumë e dobishme për lëkura të papastra dhe me akne. Bëjeni zakon të përditshëm për ta mbajtur të pastër lëkurën tuaj.

Ajo përmban vitaminë B3 dhe niacinë, vitaminë B12 dhe biotinë, vitaminë C, acide yndyrore esenciale, omega-6, zink dhe shumë substanca të tjera, kjo bimë është një antioksidant i fuqishëm natyral me veti të shkëlqyera zbutëse dhe është në gjendje për të ngadalësuar aktivitetin e radikaleve të lira.

Vitaminat ndihmojnë për të rigjeneruar qelizat duke i bërë të shëndetshme, zinku  favorizon sintezën e proteinave, ka efekte shëruese dhe ndikon në funksionin  normal të indeve, përqendrimi i kripërave minerale dhe ushqyesve që ndihmojnë për të balancuar veprimin e gjëndrave dhjamore.

Pastrimi i fytyrës me moringa do të përmirësojë pamjen e lëkurës duke rritur hidratimin e qelizave, ajo gjithashtu do të zvogëlojë akumulimin e shtresave sipërfaqësore të qelizave në epidermë, duke parandaluar që sebumin të mbetet i bllokuar brenda poreve.

Moringa Pluhur gjeni në rrjetin e dyqaneve Neranxi.
SHKARKO GAZETEN E MUAJIT
gazeta