KESHILLA
Lëkura në diell? Ja si ta mbroni me ushqime

Cilat ushqime mund të konsumohen në verë për të mbrojtur lëkurën tuaj nga rrezet e diellit dhe për të marrë ngjyrën që doni? Këtu janë disa këshilla të Dr. Gabriella Fugazzotto, mjeke dietologe.

Dy substancat më të rëndësishme për të mbrojtur lëkurën nga dëmet e rrezeve  të diellit dhe favorizuar një nxirje të shëndetshme janë vitamina A dhe vitamina E, për shkak të antioksidantëve që ato përmbajnë dhe veprimit parandalues kundër plakjes së lëkurës. Në stinën e verës mund të gjeni burime të mira të beta-karrotenit, shenjë paralajmëruese e vitaminës A në fruta dhe perimeve me ngjyrë të verdhë-portokalli (të tilla si pjepër, kajsi, nespulla, kumbulla) dhe në perimet me gjethe jeshile (spinaq, marule, selino, rukola etj...), duke i konsumuar në mëngjes, në formë e papërpunuar, në lëngje, ose për ti marrë në plazh si meze të lehtë, hidratuese dhe remineralizuese. Në lidhje me vitaminën E mund të siguroni sasinë e nevojshme nëpërmjet konsumit të ushqimeve që përmbajnë alfa-tokoferol, një porcion në ditë (rreth 30 g) të arrorve (arra, bajame, lajthi, makadamia) dhe 2 -3 lugë gjithmonë në ditë vaj ulliri ekstra të virgjër.

Një tjetër gjë shumë e rëndësishme është që të pini të paktën 2 litra ujë gjatë gjithë ditës duke alternuar oraret për të siguruar hidratimin e duhur të lëkurës që tenton të thahet pas ekspozimit në diell dhe kontaktit me ujin e kripur të detit. Për të stimuluar prodhimin e melaninës nga melanoktes në lëkurë, duke favorizuar kështu nxirjen, është e këshillueshme që të konsumohen ushqime të pasura me tirosinë, aminoacidi pararendës i melaninës: bishtajoret, bajamet, avokadot, bananet, drithërat, janë ndër ushqimet që janë të pasura me tirosinë.

Ushqime të pasura me vitamina për një lëkurë të shëndetshme gjeni në rrjetin e dyqaneve Neranxi.SHKARKO GAZETEN E MUAJIT
gazeta