SHENDETI
Çokollata e zezë si super ushqim

- burim i fuqishëm antioksidantësh

- mbron nga kolesteroli i keq

- përmirëson qarkullimin e gjakut 

- mbron lëkurën kundër rrezeve të diellit

Çokollata është gjithmonë një përgjigje e shëndetshme, është e pasur me vlera ushqyese të cilat ndikojnë pozitivisht në shëndetin tuaj. 


1.Ajo është një nga burimet më të mira të antioksidantëve në planet

Studimet tregojnë se çokollata e zezë (pa shtesa sheqeri) mund të përmirësojë shëndetin dhe të ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.
Çokollata e zezë ka një përmbajtje të lartë të kakaos.

Një çokollatë e zezë 100 gr me 70-85% kakao përmban:
11 gram fibra
67% e RDA për Hekuri

58% e RDA për magnezit
89% e RDA për bakri
98% e RDA për Mangani
Ajo gjithashtu është e pasur me kalium, fosfor, zink dhe selen

Profili i acidit yndyror tek kakao dhe çokollata e zezë është i shkëlqyer, përmban acide yndyrore të shëndetshme. Çokollata e zezë gjithashtu përmban stimulues si kafeina dhe theobromina, por nuk shfaq të njëjti efekt të të mbajturit zgjuar tërë natën si kafeja, pasi sasia e kafeinës është shumë e vogël në krahasim me kafenë, por ndihmon në përqendrim.


2.Çokollatë e zezë është një burim i fuqishëm antioksidantësh


A keni dëgjuar ndonjëherë për një masë të quajtur ORAC?

ORAC do të thote ‘Oxygen Radical Absorbance Capacity’ aftësia e oksigjenit për të absorbuar radikalet e lira. Kjo është një masë e aktivitetit antioksidant të ushqimeve. Çokollata e zezë është e pasur me komponentë organikë që janë biologjikisht aktivë dhe funksionojnë si antioksidantë. Këtu përfshijmë polifenolet, flavanolet, katekinet dhe shumë të tjera.

Një studim tregoi se kakao dhe çokollata e zezë përmban më shumë aktivitet antioksidant, polifenole dhe flavanole sesa frutat e tjera të testuara.


3.Çokollata e zezë mund të përmirësojë qarkullimin dhe presionin e ulët të gjakut. 

Flavanolet në çokollatën e zezë mund të stimulojnë endotheliumin, bllokimin e arterieve, për të prodhuar oksidi nitrik (NO), i cili është gaz. Një nga funksionet e NO është të dërgojë sinjale, arterieve për t’u çlodhur, e cila ul rezistencën ndaj fluksit të gjakut dhe për këtë arsye ul presionin e gjakut.


4.Çokollata e zezë rrit kolesterolin e mirë dhe mbron nga kolesteroli i keq
Konsumimi i çokollatës së zezë mund të përmirësojë disa faktorë të rëndësishëm të rrezikut ndaj sëmundjeve të zemrës. Sipas një studimi kakao e errët ul ndjeshëm kolesterolin e keq, veçanërisht tek meshkujt.

LDL kolesteroli i keq reagon nëpërmjet radikaleve të lira. Kjo e bën vetë LDL një grimcë reaktive dhe të aftë për të dëmtuar indet e tjera, duke sjellë probleme të tilla si bllokimi i arterieve në zemër. Kakao ndërhyn me fuqin e saj anti-oksidante që mbron lipoproteinat kundër dëmit oksidativ.

Çokollata e zezë mund të zvogëlojë rezistencën e insulinës, e cila është një tjetër faktor i përbashkët rreziku për shumë sëmundje si: sëmundje të zemrës dhe diabeti.


5.Çokollatë e zezë mund të mbrojtur lëkurën tuaj kundër rrezeve të diellit
Komponimet bioactive në çokollatën e zezë mund të jenë të mira për lëkurën tuaj. Flavonoidet mund të mbrojnë kundër dëmtimit të rrezeve të diellit, përmirësojnë qarkullimin e gjakut në lëkurë dhe rritjen e densitetit të lëkurës dhe hidratimit. Doza minimale e erythemal (MED) është sasia minimale e rrezeve UVB të cilat shkaktojnë skuqje në lëkurë, 24 orë pas ekspozimit. Në një studim tek 30 persona, MED dyfishohet më shumë pas konsumimit të çokollatë së zezë e cila është e pasur me flavanoide. Ky studim zgjati për reth 12 javë. Nëse jeni duke planifikuar pushime në plazh, atëherë çokollat e zezë ju vjen në ndihmë.


6.Masazh qetësues dhe pastrues me kakao

Ka shumë dëshmi të konsiderueshme të cilat tregojnë se kakao mund të ofrojë përfitime të fuqishme shëndetësore, duke qenë veçanërisht mbrojtëse kundër sëmundjeve kardiovaskulare. Sigurisht, kjo nuk do të thotë se njerëzit duhet të konsumojnë sasi të mëdha çokollate çdo ditë. Mos harroni të zgjidhni çokollatë me përmbajtje të lartë kakao, rreth 70%. Një masazh me çokollatë të zezë ushqen lëkurën me antioksidantë, ndihmon qarkullimin e gjakut në lëkurë, mbron kundër rrezeve të diellit, pastron dermën.

Sigurisht që ekzistojnë edhe shumë përfitime të tjera shëndetësore që nuk kemi arritur ti përmëndim por ajo që dimë me siguri është shija e saj e jashtëzakonshme.

Ne ju rekomandojme çokollatën Callebaut, më e mira në tregun europian dhe e gjeni ekskluzivisht tek dyqanet e rrjetit Neranxi.
SHKARKO GAZETEN E MUAJIT
gazeta