KURIOZITETE
14 arsye të fuqishme pse duhet të përdorim kakaon

Kakao  ofron përfitime të mrekullueshme shëndetësore për të gjithë!  Inkasit, e quanin atë Pijen e zotave, një nga arsyet që i dha dhe  emrin shkencor pemës së kakaos, Theobroma cacao, nga fjalët greke theo (zot) dhe broma (pije).

Ju kurrë nuk duhet të ndiheni "fajtorë" për ngrënien e ushqimeve të caktuara, por nëse ndonjëherë jeni ndjerë keq kur konsumoni çokollatë, këto 14 arsye qesharake për të ngrënë kakao do t'ju ndihmojnë të kuptoni se çokollata me cilësi të lartë dhe kakao janë, në fakt , një shtesë fantastike, e shëndetshme në dietën tuaj:

1-  Gjeni lumturinë tuaj me kakaon

Ndonjeherë ju duhet vetëm të gjeni lumturinë tuaj - kakao është një nga ushqimet më të shëndetshme që mund të konsumoni. Kakao përmban përmirësuesin e ngritjes së humorit, anandamide - i njohur si molekula e lumturisë, e cila krijon një ndjenjë euforie. Plus është e ngarkuar me theobromine, substancë e gjetur për të ndaluar kollitjen, më e mirë se kodeina ose parandaluesit komercale te kollës .Në fakt, studimi i kryer nga Fondacioni Britanik i Mushkërive në Mbretërinë e Bashkuar zbuloi se kodeina ishte vetëm pak më efektiv se sa placebo në parandalimin e kollitjes pa efekte anësore.

2 -  Ju sjell "në gjendje të mirë shpirtërore"

Një tjetër përbërës që përmirëson humorin gjendet në kakao. Ajo  është PEA ose phenethylamine, e cila shkakton lirimin e endorfinave dhe neurokimikteve si opiumi. Këto shpesh clirohen natyrshëm kur bie në dashuri dhe gjatë aktivitetit seksual. (I vetmi ushqim tjetër në tokë që përmban PEA është alga blu-jeshile.) Përveç kësaj, këto kimikate përmirësojnë epshin, gjë që bën ndoshta që çokollata të jetë kaq e popullarizuar në Ditën e Shën Valentinit!

3 - Ndihmon për të mbajtur në kontroll luhatjet e humorit

Kakao rrit nivelin e serotoninës në tru , kimikat i ndjeshmërisë së trurit. Kur gratë janë duke përjetuar PMS (sindromen para menstruale) nivelet e serotoninës pësojnë rënie dramatike. Përfitimet e kakaos  janë të dobishme për të rritur nivelin e hormoneve qetësuese të trurit dhe për të rivendosur ndjenjën e mirëqenies.

4 -  Ju mbron nga sëmundjet e zemrës

Flavanolet janë një grup antioksidantesh anti-inflamatorë dhe që mbrojnë zemrën,substanca që gjenden në kakao. Studimet tregojnë se mund të mbrojnë kundër sëmundjeve kardiovaskulare, të zvogëlojnë rrezikun e goditjes dhe të ndihmojnë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut! Kakao  përmban mbi 700 përbërës dhe antioksiduesit kompleksë që gjenden në të, të njohura si polifenola qe ndihmojnë në reduktimin e 'kolesterolit të keq' dhe parandalimin e ngurtësimit të arterieve.

5 -  Ndihmon për të parandaluar shenjat e plakjes së parakohshme

Antioksidantët polifenole që gjenden në kakao i përkasin të njëjtit grup antioksidantësh si çaji jeshil dhe vera e kuqe. Këto anthocianine (që gjenden në fruta me ngjyrë të errët) dhe katekine (gjetur në çaj jeshil) mbrojnë qelizat tona nga oksidimi i parakohshëm ose shkatërrimi dhe mund të na bëjnë ne të dukemi dhe të ndihemi më të rinj.

6 -  Ngritja e energjisë tuaj natyralisht

Kakao ka përmbajtje të lartë mineralesh që energjizojne trupin tuaj pa e mbingarkuar sistemin nervor, duke ju dhënë energji të pabesueshme dhe afatgjatë! Krijon ngarkesa energjie dhe lufton lodhjen, me një nga përqendrimet më të larta të magnezit ,të gjetur në këtë burim natyror të ushqimit. Magnezi gjithashtu ndihmon për t’u mbrojtur ndaj osteoporozës, zvogëlon diabetin e tipit II dhe ul presionin e gjakut. Kakao Pluhur (2 lugë gjelle) përmban 52mg ose 14% të nevojës ditore për magnez.

7 -  Ushqim Bukurie

Bën flokët me shkëlqim, thonjtë e fortë dhe kujdeset për mëlçinë dhe pankreasin tuaj me këtë burim të madh squfuri. Squfuri ka një ndikim të rëndësishëm në fytyrën tonë, flokët dhe mënyrën se si lëkura jonë shkëlqen. Ai ka aftësinë për të ndërtuar dhe rindërtuar vazhdimisht kolagjenin dhe keratinën, i cili është i rëndësishëm për flokët, lëkurën dhe thonjtë për t’i bërë më të shkëlqyer, ndërkohë që luajnë një rol të rëndësishëm në nxitjen e ushqyesve brënda dhe jashtë qelizave, rregullimin e sheqerit në gjak, riparimin e indeve dhe sistemin imunitar .

8 -  Përmirëson metabolizmin

Mosmarrja e mjaftueshme e antioksidantëve në dietën tuaj mund të ketë pasoja të rrezikshme afatgjata shëndetësore. Një studim i bërë ne Zvicër zbuloi se në më pak se dy javë kakao reduktoi kortizolin e hormoneve të stresit, përmirësoi metabolizmin dhe madje përmirësoi aktivitetin mikrobik traktik intestin.

9 -  Ndihmon për të parandaluar djegien nga dielli

Një studim i kohëve të fundit nga shkencëtarët e Londrës zbuloi se pjesëmarrësit që konsumonin 20 gram kakao për 12 javë ishin në gjendje të qëndronin në diell dy herë më shumë se ata që nuk kishin konsumuar kakao, pa u djegur nga  dielli. 

10 -  Do të keni lëkurë plot shkëlqim

Në vitin 2006, Journal of Nutrition zbuloi se gratë që pinin kakao me të paktën 326 mg flavonole në ditë kishin cilësi më të mirë të lëkurës, mikroqarkullim të përmirësuar, rritje të sasisë së oksigjenit dhe hidratim më të mirë për lëkurën më mirë. Shtoni pak kakao pluhur në filxhanin e kafes ose shtojeni atë në smoothie.

11 -   Mbrojtëse kundër kancerit të lekurës

Shkencëtarët gjermanë zbuluan se kakaoja mund të mbrojë nga rrezet e dëmshme UV që shkaktojnë kancer. Flavanolet dietike të kakaos dhe kakao kontribuojnë në mbrojtjen nga dielli, përmirësojnë qarkullimin e gjakut në lëkurë dhe përmirëson sipërfaqen dhe hidratimin e lëkurës suaj!

12 -  Lufton prishjen e dhëmbëve

Studimet e fundit nga Universiteti Tulane zbuluan se ekstrakt i pluhurit të kakao ishte edhe më efektiv se fluoridi në parandalimin e dëmtimit të dhëmbëve. Ky ekstrakt kristalor i ngjashëm me kafeinën ndihmon në ngurtësimin e dhëmbëve të smaltuar. Magjepsëse ! Megjithëse ne nuk e rekomandojmë ende larjen e dhëmbëve me çokollatë.

13 -   Ndihmon për të përmirësuar funksionin e trurit

Kakao ka prova se përmirëson funksionin njohës të trurit dhe parandalon Alzheimerin! Një studim i Harvardit nga Dr. Gary Small tregoi se njerëzit në moshë mesatare që pinë dy gota në ditë kishin përmirësuar kujtesën dhe u ishte rritur qarkullimin e gjakut në tru.

14 -  Është aspirinë natyrale

Departamenti i Ushqimit në Universitetin e Kalifornisë, Davis, zbuloi se kakao hollon gjakun dhe mund të parandaloje mpiksjen e gjakut. Kjo gjetje tregon se ngrënia e kakaos mund të jetë po aq e dobishme sa marrja e një aspirinë në ditë.


Tek dyqanet Neranxi do të gjeni Kakao me 20-22 dhe 22-24% yndyrë për familjarë në paketime të vogla dhe në thasë 25 kg për profesionistët.
SHKARKO GAZETEN E MUAJIT
gazeta