RECETA
Blondies me kokos dhe turmerik

Një frymëzim i ëmbël libanez ku aroma e turmerikut dhe kokosit formojnë një përzierje perfekte

Përbërësit

200g miell integral

80g sheqer kaf

lugë çaji turmerik

Majë luge baking powder

400ml qumësht kokosi

100g arrë kokosi

lugë gjelle fistik

Gjysëm lugë çaji vanilje pluhur

Gjysëm lugë çaji sodë buke

30g vaj ulliri ekstra i virgjër

kripë

Përgatitja: 

Përzieni miellin me arrën e kokosit, kripën, turmerikun, vaniljen, baking powder, sheqerin kaf dhe sodën e bukësShtoniqumështin e kokosit të përzier me vajindhe përzieni për të paktën 5 minuta.

Transferoni përzierjen në një tepsi drejtkëndëshe 20x25 cm të veshur me letër pjekjejePritni fistikënë copëza dhe spërkatini mbi sipërfaqen e ëmbëlsirës, pastaj piqeni në 180°C për 40 minuta.

Lereni të ftohet plotësisht dhe pastaj priteni tortën në kube.

Përbërësit i gjeni në rrjetin e dyqaneve Neranxi.

 SHKARKO GAZETEN E MUAJIT
gazeta