RECETA
Cracker FALAFEL

Përbërësit:

1 filxhan miell qiqrash

1 lugë çaji kripë

1 lugë çaji spec i ëmbël

Âľ lugĂ« çaji  fara kumeli pluhur

¾ lugë çaji koriandër pluhur

½ lugë çaji turmerik

½ lugë çaji spec djegës

¼ lugë gjelle të arrë Indi (arre myshku)

? lugë çaji piper i zi

PakĂ«  kardamon

3 lugë gjelle vaj ulliri ekstra të virgjër

2 lugë gjelle ujë të ftohtë

2 lugĂ« gjelle qumĂ«sht  kokosi


PĂ«rgatitja:

Ngrohni paraprakisht furrën 190°C.

Kombinoni miellin dhe erĂ«zat nĂ« njĂ« tas tĂ« madh dhe pĂ«rziejeni mirĂ«. Shtoni vajin e ullirit, ujin dhe qumĂ«sht dhe gatuajeni pĂ«r tĂ« formuar njĂ« brumĂ« tĂ« butĂ«.  Hapni brumin nĂ« formĂ«n e njĂ« drejtkĂ«ndĂ«shi, rreth ? inch trashĂ«si, nĂ« njĂ« copĂ« letĂ«r pergamenĂ«, tĂ« pluhurosur me miell lehtĂ«. kalojeni nĂ« njĂ« fletĂ« pjekjeje. Jepini formĂ«n e drejtkĂ«ndĂ«shave tĂ« vegjĂ«l duke pĂ«rdorur njĂ« prerĂ«s picash ose njĂ« thikĂ« shumĂ« tĂ« mprehtĂ« dhe shponi me piru cdo drejtĂ«kĂ«ndĂ«sh. Piqni nĂ« 190°C pĂ«r rreth 15 minuta.

Përbërësit i gjeni në rrjetin e dyqaneve Neranxi, gjithashtu do të gjeni miksin e gatshëm të erëzave për Falafel.
SHKARKO GAZETEN E MUAJIT
gazeta