RECETA
Lulelakër e marinuar me susam

Për shumicën, lulelakra shihet si një perime e butë. Por ne, mund të krijojmë diçka të shijshme me këtë perime të gjithanshme dhe të lirë. E mbushur me fibra dhe vitamina, është alternativa e përkryer vegjetariane. 

Përbërësit:

lugë gjelle gjalp kokosi

1/4 gota qumësht bajame

1 filxhan miell hikërror

1/2 lugë çaji kripë Himalaje

1/2 lugë çaji baking powder

1 kokë lulelakër, e pastruar nga gjethet

1/2 filxhan tamari

1/2 filxhan shurup panje

1/4  filxhan uthull oriz

lugë çaji vaj susami

lugë gjelle xhinxher pluhur

thelbinj  hudhër grirë

lugë çaji sriracha

lugë gjelli miell misri

1/4 filxhan ujë  ftohtë

Fara susami

Oriz për ta shoqëruar (sipas dëshirës)

Përgatitja:

Ngrohni furrën  200°Cpërdorni rreth 1 lugë gjelle vaj kokosi për  mbuluar pjesën e poshtme  një tigani  madh pjekje.

Përzieni qumështin e bajamevemiellin hikërrorkripën dhe baking powder  bashku  një tas  vogëlLulelakrën futeni  përzierjetundeni  mënyrë   thithë  gjithë përbërjen.Vendoseni  një letër pjekje. Piqini për rreth 10 minuta.

Ndërsa lulelakëra piqetkombinoni tamari, shurup panje, uthull orizvaj susamixhinxherhudhër dhe sriracha  një tigan të vogël. Vendoseni   zjarr  mesëm dhe lereni të ziejë për 10 SHKARKO GAZETEN E MUAJIT
gazeta