SHENDETI
Zemra - ja 10 ushqimet që ju shpëtojnë nga ataku kardiak

Kolesteroli I lartë dhe presioni i lartë i gjakut janë shkaktarët kryesorë të arterieve të bllokuara.

Në SHBA, sëmundjet kardiovaskulare konsiderohen si shkaku kryesor i vdekjes, duke humbur rreth 600,000 jetë çdo vit.

Simptomat e bllokimit të arterieve Simptomat e arterieve të bllokuara mund të varen nga lloji i arterieve që preken.

Arteriet karotide: Kur ju keni arterie të bllokuara në trurin tuaj, kjo është një gjendje e quajtur “sëmundja e arteries karotide”ë Pllakat do të bllokojnë ose të ngushtojnë arteriet karotide, dhe shenjat e një goditje mund të jenë të pranishmeë Simptomat përfshijnë probleme të frymëmarrjes, dobësi të papritur, mospërqëndrim, dhimbje të forta koke, humbje të ndërgjegjes, vizion të paqartë, bezdisje, paralizë, probleme në këmbë, marramendje, rënie të pashpjegueshme në peshë dhe humbje e ekuilibrit.


Arteriet koronare: Kur arteriet në zemër janë të bllokuara, quhet “sëmundja koronare e zemrës” ose CHD. Në këtë rast, pllakat bllokojnë ose ngushtojnë arteriet koronare, kur muskujt e zemrës nuk arrijnë të marrin gjak mjaftueshëm. Si rezultat, do të keni dhimbje gjoksi, e njohur si angina. Ndërkohë filloni të dieni presion shtypës në gjoks, por mund ta ndjeni edhe në nofull, qafë, krahë, shpatulla ose pas kurrizit. Angina gjithashtu nganjëherë ndjehet edhe si dispepsi (mostretje). Stresi emocional shkakton shpesh anginë. Simptoma të tjera të CHD përfshijnë problemet e zemrës dhe frymëmarrjes.


Arteriet renale: Sëmundja kronike e veshkave zhvillohet nga arteriet renale të bllokuara në veshka. Me kalimin e kohës, sëmundja kronike e veshkave mund të pengojë ngadalë funksionin e tyre. Nuk ka simptoma të hershme të sëmundjes së veshkave. Megjithatë, ndërsa gjendja përkeqësohet, kjo mund të çojë në humbje të oreksit, të përziera, lodhje, probleme të përqendrimit, mpirje ose kruarje, ënjtje në këmbë ose në duar. Simptoma të tjera përfshijnë degradimin e funksionit të veshkave dhe presionin e lartë të gjakut.


Arteriet periferike: Sëmundja arteriale periferike është rezultat i ndërtimit të pllakave në krahë, këmbë dhe legen. Këto arterie njihen si “arteriet periferike”, dhe nëse ato janë të bllokuara ose të ngushtuara, mund të shkaktojnë dhimbje ose mpirje. Me raste, ka edhe infeksione të rrezikshme.


Çfarë i shkakton arteriet e bllokuara?

Arterioskleroza shpesh përkufizohet si forcim, trashje, dhe ngushtimi i arterieve. Një shtresë e hollë e qelizave endoteliale që ndihmojnë në ruajtjen e brendshme të arterieve dhe linjat e tonizuara në arteries Ky proces lejon që gjaku juaj të vazhdojë të rrjedhë. Megjithatë, disa faktorë dëmtojnë qelizat endoteliale, duke përfshirë qelizat e trombociteve, rritjen e niveleve të homocisteinës dhe radikalet e lira nga toksinat dhe mangësitë e antioksidantëve. Gjithashtu, mungesa e vitaminës C dhe homocisteina do të dëmtojë arteriet nga degradimi i një substance të quajtur xhel, e quajtur substanca tokësore. Ajo gjendet në mes të qelizave, dhe ndihmon në ruajtjen e integritetit të pengesës së qelizës epiteliale. Pllakat grumbullohen kur substanca të ndryshme nuk janë në gjendje të migrojnë jashtë zones arterosklerotike. Këto substanca përfshijnë yndyrën, kalciumin, metalet toksike, mbetje qelizore dhe kolesterolin e keq LDL (kolesteroli i ulët i densitetit lipoproteinik). Një material i përfshirë në koagulimin e gjakut të quajtur fibrinë akumulohet kur arteriet janë të bllokuara.

Ndërsa shkaku kryesor i arterieve të bllokuara është një mister, dëshmitë tregojnë se aterioskleroza është një kusht kompleks dhe i ngadaltë që mund të fillojë që në fëmijëri dhe të zhvillohet sapo të plakeni. Disa faktorë mund të dëmtojnë shtresat e brendshme të arterieve, ku përfshihet pirja e duhanit, presioni i lartë i gjakut, diabetin i tipit 1, diabetin i tipit 2 dhe rezistenca ndaj insulinës. Faktorë të tjerë kontribues të ateriosklerozës përfshijnë mungesën e ushtrimeve fizike, mbipeshën, personaliteti i tipit A (agresivët), ekspozimi ndaj metaleve të rënda, trigliceridet e larta dhe inflamacioni kronik nga sëmundjet, infeksionet, lupus ose artrit. Kolesteroli dhe yndyrat e larta në gjak janë gjithashtu shkaqe të mundshme të ateriosklerozës. Në raste të rralla, gjenetika gjithashtu mund të luajë një faktor në rritjen e prodhimit të kolesterolit të lidhur me ateriosklerozën. Arterioskleroza gjithashtu mund të shkaktohet nga stresi oksidativ nëpërmjet pakësimit të vitaminës C ose antioksidantëve të tjerë. Mangësitë e ushqyesve ose mosbalancimet mund të çojnë gjithashtu në aterosklerozë. Mund të përfshijhet magnezi, kaliumi, fibrat, antioksidantët, dhe dhuruesit e mineraleve. Faktorët dietikë gjithashtu përfshijnë një dietë të lartë në sheqer, niseshte të përpunuara dhe yndyrna të dëmtuara nga vajrat që mbinxehen. Dëshironi të dini se si të pastroni arteriet tuaja dhe të largoni arteriosklerozën? Mjeku juaj mund t’ju japë mjekime për uljen e kolesterolit, si droga të statinave ose beta-bllokuesit që ulin presionin e gjakut. Këto do të ndihmojnë në ngadalësimin e progresit të ndërtimit të pllakave.

Megjithatë, ka edhe shumë ushqime të studiuara mirë që mund të pastrojnë arteriet tuaja natyrshëm.


10 ushqimet që ju shpëtojnë nga ataku kardiak


1. Shafran i Indisë (Turmeriku)

Shafran i Indisë është një erëz popullore e përdorur në gatimet indiane dhe ayurvedike. Polifenoli primar tek shafrani i Indisëi quajtur kurkumin është prej kohësh i njohur për efektet e tij kardioprotektive. Ekstrakti i shafranit mendohet të reduktojë kolesterolin LDL dhe ndërtimin e pllakëzave në arterie. Në një studim në vitin 2011 të botuar në revistën ‘Molecular Nutrition & Food Research’, studiuesit zbuluan se shafran i Indisë mund të ulë kolesterolin dhe të reduktojë dëmtimet arterosklerotike të hershme më mirë se lovastatini, ilaç i përdorur për uljen e kolesterolit. Gjithashtu, një studim i vitit 2006 tek minjtë tregoi që kurkuumini mund të ndihmojë në parandalimin e dëmtimit të arterieve që shoqërohet me bllokimin e arteries karotide.


2. Hudhra

Hudhra konsiderohet gjithashtu si një nga ushqimet më të mira që pastron arteriet. Studimet kanë zbuluar se hudhra mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës, presionin e ulët të gjakut dhe ngadalësimin e formimit të arteriosklerozës. Në një studim të botuar në revistën ‘Atherosclerosis’ në vitin 1999, studiuesit zbuluan se hudhra mund të parandalonte formimin e pllakave në arterie. Një përmbledhje e botuar në revistën ‘Nutrition’ në 1997 zbuloi se provat klinike mbi hudhrën, kishin efekte pozitive

në parandalimin dhe trajtimin e aterosklerozës. Një tjetër studim i vitit 1999 gjithashtu zbuloi se hudhra mund të zvogëlojë me 50% rrezikun e goditjes në zemër. Hudhra ndihmon kundër goditjeve dhe sulmeve në zemër, pasi ajo vepron si një hollues i gjakut.

3. Xhinxheri

Dëshironi të dini se si të pastroni arteriet tuaja natyrshëm? Përdorni xhinxher. Xhinxheri ka efekt anti-inflamator dhe antioksidues. Xhinxheri përmban shogaols dhe gingerol që përmbajnë komplekse mbrojtëse për zemrën, dhe mund të parandalojnë efektivisht ndërtimin e pllakave dhe pastrimin e arterieve duke zvogëluar kolesterolin e përgjithshëm. Sipas një studimi të botuar në ‘Journal of Nutrition’ në vitin 2000, studiuesit zbuluan se ekstrakti i xhinxherit mund të zvogëlonte zonat arteriosklerotike të aortës, kolesterolin dhe trigliceridet në gjak, peroksidet yndyrore të lidhura me LDL dhe grumbullimin e LDL.


4. Speci djegës Cayenne

Erëzat mund të ndihmojnë gjithashtu të pastroni arteriet tuaja. Speci djegës Cayenne përmban capsaicinë, e cila mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit LDL në gjakë Speci Cayenne gjithashtu mund të ulë rrezikun e godijeve dhe sulmit në zemër, dhe të përmirësojë qarkullimin e gjakut. Gjithashtu, terapia antiretrovirale shumë aktive (HAART) është e lidhur me aterosklerozën e përshpejtuar dhe hipertensionin e arteries pulmonare. Një studim i publikuar në vitin 2009 zbuloi se capsaicina mund të ndihmojë në parandalimin e komplikimeve në mushkëri dhe enët e gjakut që shoqëroheshin me drogat HAART.


5. Limoni

Shtimi i lëngut të limon në ujë në mëngjes është një zakon i shëndetshëm dhe i mirë për zemrën tuaj. Limoni njihet për të reduktuar nivelet e kolesterolit në gjak dhe ndihmon arteriet duke parandaluar dëmtimin oksidativ. Limonat janë gjithashtu një burim i madh i vitaminës C antioksidante i fuqishëm. Doza të larta të vitaminës C janë gjetur të jenë efikase në forcimin e arterieve, duke zvogëluar kolesterolin e përgjithshëm, rrit densitetin e lipoproteinën (HDL- kolesterolin e mirë), duke penguar grumbullimin e trombociteve dhe zvogëluar inflamacionin.


6. Kanella Ceylon

Kanella mund të ndihmojë në zvogëlimin e shumë faktorëve të rrezikut të lidhur me arteriosklerozën dhe sëmundjet e zemrës. Një studim i vitit 2003 i publikuar në revistën ‘Diabetes Care’ në 2003 zbuloi se 1-3-6 gramë në ditë kanellë mund të ulin glukozën, trigliceridet, kolesterolin LDL dhe kolesterolin total në diabetikët e tipit 2. Studimi vëzhgoi 60 diabetikë për një periudhë 40-ditore. Studiuesit kanë arritur në përfundimin se kanella mund të ndihmojnë në reduktimin e faktorëve të rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare.


7. Farat e linit

Farat e linit janë një tjetër ushqim i rëndësishëm për shëndetin e zemrës. Farat e linit mund të ndihmojë në pastrimin e arterieve pasi janë të pasura me fibra. Janë gjithashtu një burim i mirë i acidit alfa-linolenik, një acid omega-3 që mund të ulë inflamacionin dhe presionin e gjakut. Nga ana tjetër, arteriet nuk do të bllokohen. Në një studim të vitit 1997 të botuar në revistën ‘Atherosclerosis’, studiuesit zbuluan se farat e linit reduktojn zhvillimin e arteriosklerozës rreth 46% tek lepujt. Studiuesit kanë arritur në përfundimin se plotësimi modest me fara lini është një trajtim efektiv për reduktimin e arteriosklerozës dhe hiperkolesterozës. Gjithashtu, është një ide e mirë për ti bërë farat e linit pjesë e regjimit ditor. Farat e linit përmbajnë sasi të mëdha të omega-3.


8. Lakra e fermentuar

Kimchi është një recetë popullore probiotike koreane që përfshin lakrën e fermentuar dhe speca djegës të cilët ndihmojnë në ngadalësimin e procesit të arterosklerotik. Një studim i vitit 2007 i botuar në ‘Journal of Agricultural and Food Chemistry’ zbuloi se një përbërës aktiv në kimchi i quajtur (3-94-hydroxy-3,5-dimethoxyphenyl) mund të ndihmojë në parandalimin e zhvillimit të aterosklerozës aortale tek lepujt me kolesterol të lartë. Lakra e fermentuar gjithashtu ndihmon në pastrimin nga kimikatet toksike, duke përfshirë bisphenol A dhe insekticidin chlorpyrifos.


9.Farat e susamit

Farat e susamit mund të ndihmojnë në pastrimin e arterieve të bllokuara. Dëshmitë tregojnë se ato mund të ndihmojnë në parandalimin e progresit të aterosklerozës. Një studim tre-mujor tek kafshëve i publikuara në ‘Journal of Medicinal Food’ në 2006 tregon se përmbajtja e acidit yndyror në vajin e farave të susamit mund të pengojë në mënyrë efektive formimin e pllakave dëmtuese të aterosklerozës, kolesterolin në gjak, trigliceridet dhe nivelet e kolesterolit LDL tek minjtë.


10. Lëngu i shegës

Përmbajtja e lartë antioksidantëve dhe acidi punikik në lëngun e shegës ndihmonë në uljen e formimit të pllakave, arterieve të pambrojtura dhe luftimin e arterosklerozës. Lëngu i shegës gjithashtu përmban ushqyes të rëndësishëm për shëndetin e zemrës, të tilla si magnez dhe selen. Në një studim të botuar në ‘American Journal of Cardiology’ në vitin 2009, studiuesit zbuluan se pirja e 240 ml lëng shege çdo ditë për 18 muaj ngadalësonte përparimin e sëmundjes së arteries karotide tek pacientët në rrezik të sëmundje koronare.


Ushqime të tjera që pastrojnë arteriet janë: 

asparagu, avokado, brokoli, fara kia, fenugrek dhe vaji i kokosit. Vitamina B6, kolina, acid folik dhe vitamina B12, si dhe antioksidantë të tilla si: vitamina C, vitamina E, luteina, zeaksantina, ekstrakti I farës së rrushit dhe ekstrakt i lëvores së pishave, përfshijnë ushqyes që ndihmojnë kundër aterosklerozës. Ushqyes të tjerë të rëndësishëm përfshijnë L-arginine, vitamin D, vitaminë B3, vaji I peshkut, dhe koenzima Q10 (CoQ10). Terapia Celationi e cila përmban agjentë celatin të cilët largojnë metalet e rënda nga trupi, është gjithashtu një teknikë ushqyese që mbështet heqjen e pllakave të formuara në arterie. Shtesa të tjera përfshijnë: magnezin, selenin, resveratrolin, bakrin, kromin, dhe trimethilglicininet. Së fundi, ushtrimet fizike konsiderohen po aq të rëndësishme sa dieta për pastrimin e arterieve. Ushtrimet që reduktojnë stresin janë të rëndësishme, duke përfshirë meditimin, Yoga, Tai -Chi, dhe Qi Gong. Ushtrimet aerobike, kopshtaria, ecja ose vrapi i lehtë mund të ndihmojnë gjithashtu në luftimin e aterosklerozës. Ushtrohuni rreth 30 minuta në ditë, pesë ditë në javë. 


Ushqime për një zemër të fortë gjeni ne rrjetin e dyqaneve Neranxi.
SHKARKO GAZETEN E MUAJIT
gazeta