SHENDETI
Farat e lulëkuqes përmirësojnë humorin dhe reduktojnë stresin

Farat e lulëkuqes {papaver rhoeas} janë fara të vogla të errëta që tashmë janë  kudo në ëmbëlsira dhe bukë. Këto fara janë një depo e vitaminave dhe mineraleve, por sidomos kanë veti anti-stres. Farat e lulekuqes në sajë të vitaminës B5 ndihmojnë në luftën kundër stresit dhe shkarkimit të ankthit. Nuk është rastësi që farat e  lulekuqes  përmbajnë komponime që përmirësojnë funksionin e neurotransmetuesve të trurit  duke sjellë gjumë të mirë,  pasi ndihmojnë duke luftuar lodhjen dhe stresin. Ndër komponentët e këtyre farërave nuk mungojnë acidet yndyrore esenciale të cilat siç e dimë, përmirësojnë shëndetin kardiovaskular duke ulur nivelin e kolesterolit të keq. Por, farat e  lulekuqeve  janë shumë të efektshme edhe kundër inflamacionit të lëkurës për shkak të veprimit të tyre anti-inflamator. Mjafton një krem  me fara lulekuqe  dhe lime të freskët,  aplikojeni  në lëkurë për të lehtësuar  irritimet. Në mesin e vlerave të shumta  të farave  janë  gjithashtu  forcimi i sistemit  imunitar në sajë të pranisë së zinkut dhe gjithashtu shumë të efektshme për të parandaluar kapsllëkun. Në këtë rast, shtoni  1 lugë gjelle në bukë ose receta të ndryshme ose mund të konsumoni  para mëngjesit për energji. Kjo gjithashtu do t’ju ndihmojë shumë  sidomos nëse jeni duke ndjekur një dietë të ulët në kalori pasi falin ndjenjën e plotësisë . farat e lulëkuqes  nxjerrin një substancë të quajtur  opium,  një substance e përdorur për të prodhuar morfinë dhe codeine të cilat kanë  vetitë të fuqishme analgjezike. Në fakt, këto analgjezikë janë përdorur në medikamente për të menaxhuar dhimbjen  kronike dhe për të lehtësuar  dhimbjet  tek pacientët me kancer.

Farat e lulekuqeve  mund të reduktohen në një pastë dhe të shtohen në ëmbëlsira apo bukë.

Fara Lulëkuqe gjeni në rrjetin e dyqaneve Neranxi në paketim 250 g. të hapura me peshë ose thasë 25 kg për profesionistët.
SHKARKO GAZETEN E MUAJIT
gazeta