RECETA
Si të bëni çaj me Turmerik

Shafran i Indisë ka një përmbajtje të lartë të vitaminës C dhe vitaminës B6 dhe është një burim i madh i magnezit, kaliumit dhe manganit.

-Mbron shëndetin kardiovaskular

-Parandalon diabetin

-Trajton depresionin

-Trajton astmën

-Zvogëlon inflamacionin 

Si të bëni çaj me Turmerik

Vendosni 4 filxhanë me ujë për të zjerë.

Shtoni një lugë çaji Turmerik pluhur dhe lereni të zjejë për 10 minuta. Kullojeni në një kullesë të imët dhe hidheni në një filxhan, shtoni mjaltë dhe limon për shije dhe shtoni pakëz piper të zi për të rritur përthithjen e kurkuminës dhe vlerave ushqyese. 

Këshillë: Këtë çaj e mira është ta pini çdo mbrëmje për të parandaluar sëmundjet e lartpërmendura.

Turmerik rrënjë dhe pluhur gjeni në rrjetin e dyqaneve Neranxi.
SHKARKO GAZETEN E MUAJIT
gazeta