KESHILLA
Superushqimet më të mira për dobësim

Superushqimet ndërtojnë kockat, parandalojne sëmundjet kronike,  ndihmojnë në përmirësimin e shikimit, dhe gjithashtu ndihmojnë në mprehtesinë e mendjes. Por a e dini se studimet e reja vërtetojnë se këto ushqime mund t’ju ndihmojnë gjithashtu të bini nga pesha dhe të qëndroni në formë?

Superushqimet që ju dobësojnë:

Fasulet e zeza: Një filxhan me fasule të zeza siguron një sasi prej 15 gramë proteinash,  janë të shijshme dhe nuk përmbajnë asnjë yndyrë të ngopur që gjendet në burime të tjera të proteinave, si mishi i kuq.

Tërshëra: Tërshëra është e pasur me fibra, kështu që një racion mund t’ju ndihmojë të ndiheni të ngopur gjatë gjithë ditës. Vetëm një gjysmë filxhani përmban një sasi prej 4.6 g fibrash. Një karbohidrat i shëndetshëm që nxit metabolizmin dhe djeg yndyrën.

Avokado: Nuk ka arsye të kesh frikë nga ngrënia e yndyrave, përderisa ato janë yndyrnat e duhura. Acidi Oleik, një përbërës që gjendet në yndyrnat e pangopura me lidhje njëfishe (MUFA) të avokados, ndihmon trupin tuaj të largojë urinë. Konsumoni një  gjysmë avokadoje çdo ditë dhe do të shihni si yndyra e barkut tuaj do të shkrihet. Ky frut i butë është gjithashtu i mbushur me fibra dhe proteina.

Salmoni: Burimet me sasi të ulët të proteinave ju ndihmojnë të ndiheni të plotë . Megjithatë, 50% e grave të moshës 18 deri në 50 vjeç nuk e dinë nëse marrin mjaftueshëm nga kjo lëndë ushqyese esenciale. Ushqehuni me salmon! Kjo është një zgjedhje shumë më e mirë se ajo e mishit të kuq pasi ka përmbajtje të MUFAs (acide yndyrore te pangopura me nje lidhje). Një studim i vitit 2001 zbuloi se personat që mbanin dietë dhe ndoqën një dietë të pasur me MUFA humbën mesatarisht 9 kilogramë, ndërsa grupi tjetër që ndoqi një dietë me sasi yndyrnash të ulëta shtuan mesatarisht 6 kilogramë.

Boronicat: Të njohura për efektet etyre kundër plakjes, boronicat edhe pse të vogla mund t’i cilësojmë si ushqim i fuqishëm. Një racion (1 filxhan) përmban 80 kalori dhe 4 gram fibra  të cilat  ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur.

Brokoli: I gatuar ose jo,  ky perim i pasur me antioksidantë është i njohur për vetitë e tij parandaluese të kancerit, me një sasi prej 30 g fibrash në një racion. Parandalon gjithashtu problemet e mbipeshës.

Orizi kaf: Orizi kaf është i mbushur me fibra shumë më shumë se varietet e tjerë të tij (si i bardhi) që rrisin metabolizmin dhe djegin dhjamin e tepërt. Është i pasur me molekula të amidonit (“Resistant Starch” {RS} “Niseshte e qendrueshme” është amidon që humbet gjatë tretjes nëpërmjet zorrës së hollë tek individët e shëndetshëm.Niseshtja e qendrueshme gjendet natyrshëm në ushqime, por gjithashtu mund të shtohet në ushqime me shtimin e llojeve të izoluara ose të prodhuara të niseshtesë së qendrueshme.) Orizi kaf është një ushqim me dendësi të ulët të energjisë, që do të thotë se është i bollshëm dhe i plotë, por i ulët në kalori. Një studim zbuloi se gratë që ndoqën një dietë me densitet më të lartë të energjisë fituan tre herë më shumë peshë gjatë gjashtë viteve sesa gratë që ndoqën një dietë me densitet të ulët të energjisë.

Dardhat: Vetëm një kokërr dardhë përmban 15% të sasisë suaj të nevojshme ditore të fibrave. Një studim zbuloi se gratë që hanin tre dardha gjatë një dite konsumonin më pak kalori dhe humbën më shumë peshë sesa ato që nuk kishin konsumuar dardha. 

Vera: Resveratroli, antioksidanti i njohur që gjendet në lëkurën e rrushit, ndalon depozitimin e yndyrës në organizëm. Studimet tregojnë se Vera e kuqe ka sasi më të ulët yndyre se pijet e tjera alkolike. Konsumimi i një gote ju djeg kaloritë e marra gjatë një kohe prej afro 90 minutash.

Qitro: Edhe nëse nuk keni ndryshuar asgjë tjetër në lidhje me dietën tuaj, hani një gjysëm kokrre qitroje para çdo vakti dhe do tv shihni si do t’ju ndihmojë të humbni deri në një kilogram në javë! Një përbërës që gjendet në frutat me ngjyrë të errët mund të ulë insulinën, një hormon i ruajtjes së yndyrës, dhe kjo mund të çojë në humbje peshe. Është gjithashtu një burim i mirë i proteinave, dhe për shkak se ajo është së paku 90% ujë,  mund t’ju bëj të ndiheni të ngopur dhe të hani sa më pak.

Fasule e kuqe: Një nga varietetet e ndryshme të fasuleve është dhe ky lloj i cili ka një përmbajtje të lartë të fibrave dhe proteinave (më shumë se 5 g për një racion). Fasulet e kuqe janë gjithashtu të pasura me molekulat e Niseshtesë së Qendrueshme. Gjysmë filxhani përmban afërsisht 2 g nga kjo molekulë.

Bajamet: Frutat e thata janë një tjetër lloji superushqimi i pasur me yndyrna të shëndetshme të cilat ju ndihmojnë të bini nga pesha. Në veçanti bajamet  ju ndihmojnë në uljen peshës së tepërt. Gjatë një studimi, njerëzit të cilët ndiqnin një dietë me pak kalori por që konsumonin bajame, humbisnin më shumë peshë se ata të cilët në vend të bajameve konsumonin crackers.

Çaji jeshil: Kjo bimë ka një përmbajtje shumë të lartë të lagështie, e cila ju ndihmon të bini nga pesha. Plus, antioksidantët në çajin jeshil do të djegin yndyrën dhe do të digjni kalori më tepër. Një studim zbuloi se pesë gota në ditë mund t’ju ndihmojnë të humbni dy herë më shumë peshë, se shumica e atyre që nuk e konsumojnë çajin jeshil.

Thjerrëzat: Thjerrëzat janë një burim i madh i proteinave bimore dhe fibrave. Një gjysmë filxhani përmban 3.4 g molekula të amidonit rezistent, është i shëndetshëm pasi nxit metabolizmin dhe djeg yndyrën.

Fasulet e bardha: Gjysmë filxhani e kësaj pakete të mbushur me fibra përmban plot 4 g të molekulës së amidonit rezistent.

Djathi: Djathi i freskët i dhisë dhe djathi i bardhë përmbajnë një acid yndyror që ju ndihmon të ndiheni të ngopur dhe të digjni më shumë yndyrë. Shikoni për djathrat e paketuar të cilat shkruajnë “përmbajtje bimore”, pasi ato do të kenë përmbajtjen më të lartë të kësaj yndyre të shëndetshme.

Qumështi me përqindje të ulët yndyre: I njëjti acid yndyror që gjendet në qumësht, dhe proteinat e qumështit mund t’ju bëjnë të ndiheni të ngopur. Kalciumi i shtuar mund të ndihmojë gjithashtu.  Në një studim rezultoi se gratë djegin më shumë yndyrë dhe kalori kur ato kishin marrë 1.000 deri 1.400 miligram kalcium në ditë. Provoni qumshte me origjinë bimore si qumësht soje, orizi, tërshëre apo malt elbi nga Valsoia.

Bananet: Bananet janë një superushqim që ndihmon në dobësim dhe ndodhen në zemër të të gjithë ushqimeve të shëndetshme për ata që mbajnë dietë. Një banane pak e gjelbër, madhës, do t’ju bëjë të ndiheni të ngopur dhe do të rrisni metabolizmin tuaj me 12.5 gram të molekulës së amidonit rezistent. Edhe një banane e pjekur ende renditet në klasifikime të larta në listën e ushqimeve që përmbajnë amidon rezistent, me gati 5 gram.

Vezët: Veza  është ai ushqim që nuk mund të përdoret kur bie fjala për humbje peshe. Ushqimi bazë i mëngjesit duhet të jetë i ngarkuar me proteina në mënyrë që të frenojnë oreksin. Një studim zbuloi se gratë mbipeshë që hanin në mëngjes vezë, humbën dy herë më shumë peshë se gratë që filluan ditën e tyre me gjevrekë dhe petulla. Dhe mos u shqetësoni për kolesterolin. Studimi zbuloi se konsumuesit e vezëve nuk kanë kolesterol të keq më të lartë ose kolesterol më të ulët se sa ata që nuk konsumojnë.

Çokollata e zezë: Ju të dashuruarit pas çokollatës, gëzohuni! Një grimcë çokollatë e zezë mund të ngadalësojë tretjen, kështu që ju do të ndiheni të ngopur për një kohë më të gjatë dhe do të hani më pak në vaktin tuaj të ardhshëm. Çokollata e zezë është e mbushur me MUFA; studimet tregojnë se ndjekja e një diete me përmbajtjen e këtyre yndyrnave të shëndetshme mund të ndihmojë metabolizmin tuaj për të djegur dhjamin dhe kaloritë e tepërta. Kjo mund t’ju ndihmojë gjithashtu të frenoni dëshirat për kripëra, ëmbëlsira, apo yndyrna.

Portokalli: Me vetëm 59 kalori, nuk mund të prisni shumë nga një portokall, por në sajë të një doze të fuqishme fibrash që ai përmban, renditet midis frutave më të mira për dobësim, në një listë prej 38 ushqimesh që të ngopin, të grupuara nga studiuesit australianë. Ndjenja e ngopjes mund t’ju ndihmojë të hani më pak gjatë ditës.

Patatet: Vërtet patatet janë me përmbajtje të lartë të karbohidrateve, por ato janë tri herë më ngopëse se një fetë buke e bardhë dhe kryejnë të gjitha funksionet me të njëjtin indeks ngopës si portokalli. Plus, patatet janë gjithashtu të pasura me molekulën e amidonit rezistent, i cili ndihmon trupin tuaj të djegë yndyrën.

Speci djegës: Speci djegës e merr ekstraktin e tij djegës nga një lëndë e quajtur kapsaicinë. Po i njëjti përbërës është përgjegjës për djegien që ju ndjeni kur e konsumoni, duke bërë që trupi juaj të djegë kaloritë shtesë. Është shumë e lehtë që të përfshini specat djeges në dietën tuaj. Hajini ato të gjallë, të gatuar, të thatë ose në formë pluhuri.

Banane e thatë: Një filxhan me banane të thata përmban përkatësisht 3 gram të molekulës së amidonit rezistent, i cili ndihmon trupin tuaj të djegë dhjamin.

Kinoa: Kinoa është e pasur me proteina, të cilat luftojnë ndjenjën e urisë. Ju mund të ndiheni gjatë të ngopur kështu do të shmangni llojet e tjera të ushqimeve.

Kafja e elbit biologjik: Ju e dini që kafja ju ndihmon në kufizimin e oreksit. Por ju nuk  dini gjithashtu që ajo përmirëson metabolizmin. Pasi kafja përmban acidin klorogenik antioksidues (CGA), ai në fakt mund të përdorë yndyrën e trupit tuaj për të prodhuar energji.

Këto produkte i gjeni në rrjetin e dyqaneve Neranxi.
SHKARKO GAZETEN E MUAJIT
gazeta