RECETA
Katsu Curry

Përbërësit: për 4 persona


Për salcën:


Golden Curry Sauce Mix, Mild 

1 kokërr qepë

100 g kërpudha, të prera në feta

1 lugĂ« gjelle vaj susami 

800 ml ujë

800 g oriz (të zjerë më parë)

10 g majdanoz, të grirë imët


PĂ«r katsu:

130g gjoks pule 

për person

100g miell gruri

2 kokrra vezë të rrahura

200 g galetë buke Panko

1500 ml vaj për skuqje

Kripë dhe Piper


PĂ«rgatitja: 

Nxehni vajin në një tigan të mesëm. Shtoni qepën në tigan, skuqeni butësisht në zjarr të ulët derisa të marri një ngjyrë kafe të lehtë. Shtoni kërpudhat, skuqini për 2 minuta. Shtoni 800 ml ujë dhe lëreni në zierje. Ulni nxehtësinë, dhe lereni të ziejë për 5 minuta. Hiqeni tiganin nga nxehtësia për të ftohur supën për 3 minuta, pastaj prisni në copa dhe shtonjini ato në tigan. Vendoseni salcën në vlim, pastaj ulni nxehtësinë dhe ziejeni për 5 minuta të tjera. Përziejeni vazhdimisht, ndërkohë që po zien për të shmangur djegien e salcës. Vendosni orizin e gatuar në një pjatë, pastaj mbulojeni me salcë kerri. Marinojeni me majdanoz dhe shërbejeni.

PĂ«r katsu: marinoni mishin e pulĂ«s ose tĂ« derrit sipas dĂ«shirĂ«s, me miell, pastaj me vezĂ« tĂ«  rrahura,  nĂ« fund nĂ« galetĂ«n e bukĂ«s panko. Vendoseni  nĂ« frigorifer pĂ«r 15 minuta. NĂ« njĂ« tigan tĂ« madh, nxehni vajin nĂ« 170°C. Hidhni pak panko nĂ« vaj pĂ«r tĂ« provuar nĂ«se temperatura Ă«shtĂ« e duhur. (Ata duhet tĂ« notojnĂ« nĂ« sipĂ«rfaqe). Skuqini kotoletat pĂ«r 6-8 minuta nga 2 anĂ«t, nĂ« varĂ«si tĂ« trashĂ«sisĂ« sĂ« mishit). Mos i vendosni tĂ« gjitha nĂ« vaj menjĂ«herĂ«; kjo do tĂ« shkaktojĂ« rĂ«nie tĂ« temperaturĂ«s. Pasi tĂ« skuqen vendosini nĂ« pecetĂ« kuzhine qĂ« tĂ« thithi yndyrĂ«n, nĂ« fund marinojini me majdanoz dhe shĂ«rbejeni mbi orizin me salcĂ« kerri.


Përbërësit e recetave i gjeni në rrjetin e dyqaneve Neranxi.
SHKARKO GAZETEN E MUAJIT
gazeta